Beställning nr: 09 0774 497 08
Bajonett Flänsuttag, antal poler: 8, oskärmad, lödning, IP67 (kopplas också ur), M13x1,0, Frammontering
bajonett NCC, Serie 770, Kontakter i Medical Grade utförande
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 0774 497 08 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | Bajonett |
| Kontakttermineringstyp | lödning |
| Skyddsklass | IP67 (kopplas också ur) |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 5000 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 4.22 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 175 V |
| Märkt impulsspänning | 1750 V |
| Märkström | 2,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 2 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PA |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 533c5376-72cc-4004-bb44-8e6a4d3d6467 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".




