Beställning nr: 77 8406 0000 30709-0185
M12 Kabeluttag, antal poler: 2+7, fastgjuten på kabeln, IP67, PUR, svart, Power: 2 x 0,75 (AWG 18), Signal: 7 x 0,14 (AWG 26), 1,85 m
M12 Hybrid, Serie 767, Automatiseringsteknik – dataöverföring
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 8406 0000 30709-0185 |
| Kontakttyp | Kabeluttag |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 1,85 m (Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | Power: 0,75-1,5 mm², Signal: 0,14-0,25 mm² / Power: AWG 20-18, Signal: AWG 26-24 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 245.8645 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | Power: 63 V, Signal: 12.5 V |
| Märkt impulsspänning | Power: 800 V, Signal: 500 V |
| Märkström | 12 A Power / 0,5 A Signal |
| Nedsmutsningsgrad | 2 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | I |
Material
Merless| Material kontakthus | PUR |
| Material kontaktinsats | TPU |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | PA |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 3144a082-1ade-4507-85a6-84a879637a68 |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 7,0 mm |
| Tvärsnitt | Power: 2 x 0,75 (AWG 18), Signal: 7 x 0,14 (AWG 26) |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | PP |
| Tråduppbyggnad ledare | 2 x 0,75 mm² / 7 x 0,14 mm² |
| Kabelfärg | svart |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | 3 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | 9 x Ø |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -20 °C / 60 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 85 °C |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 8406 0000 30709-0185
Nedladdning
REACH
77 8406 0000 30709-0185
Nedladdning
RoHS
77 8406 0000 30709-0185
Nedladdning
China RoHS
77 8406 0000 30709-0185
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


