Beställning nr: 77 9805 3406 50003-0030
M8 Kabelsplitter plugg - 2 kabeluttag, antal poler: 4/3, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, UL 2238, PUR, svart, 3 x 0,34 mm², 0,3 m
M8, Serie 765, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer |
77 9805 3406 50003-0030
Alternativt artikelnummer: 79 5203 03 04
|
| Observera |
Vänligen observera, att på grund av bytet från gamla till nya beställningsnummer kan det uppstå avvikelser i de tekniska specifikationerna. För detaljerade frågor om produkter, vänligen använd modulen ”Kontakt med kundtjänst” till höger på denna webbplats.
Mer |
| Kontakttyp | Kabelsplitter plugg - 2 kabeluttag |
| Typ standard |
DIN EN 61076-2-104 DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 0,3 m (Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningskabel |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,14 mm² / AWG 26 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 74.675 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 30 V |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 2,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PUR |
| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | e4e88e63-6ba5-41ef-aea0-6b1e92bc607d |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 3,1 mm |
| Tvärsnitt | 3 x 0,34 mm² |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 18 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 148 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 12 x Ø |
| Böjningscykler | > 1 miljoner |
| Tillåten acceleration | 2 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 2 m/s² -> 3 m |
| Hastighet | på 5 m horisontell väg -> 50 m/min |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 80 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -25 °C / 80 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 9805 3406 50003-0030
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 9805 3406 50003-0030
Nedladdning
RoHS
77 9805 3406 50003-0030
Nedladdning
China RoHS
77 9805 3406 50003-0030
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



