Beställning nr: 09 5240 10 04
M12 Bussning för kontrollskåp, antal poler: 4, skärmad, stickbar, IP67, UL 2238, M12x1,0, Bakre väggmontering
Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 5240 10 04 |
| Kontakttyp | Bussning för kontrollskåp |
| Typ standard |
DIN EN 61076-2-101 DIN EN 61076-2-106 |
| Kodning | A-kodad |
| Version | Bussning för kontrollskåp |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | stickbar |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 40.28 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 250 V |
| Märkt impulsspänning | 2500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
| Spänning | 1400 V DC |
Material
Merless| Material kontakthus | CuZn (mässing, förnicklad) |
| Material kontaktinsats | PA svart |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 2764c06b-ca36-4a2d-a261-628532c1b151 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC003569 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 5240 10 04
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
09 5240 10 04
Nedladdning
RoHS
09 5240 10 04
Nedladdning
China RoHS
09 5240 10 04
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
EPLAN-data
09 5240 10 04
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



