Beställning nr: 09 5247 00 12
M12 Bussning för kontrollskåp, antal poler: 12, 2,5-4,0 mm, skärmad, lödning, IP40, Bakre väggmontering
Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 5247 00 12 |
| Kontakttyp | Bussning för kontrollskåp |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Version | Bussning för kontrollskåp |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | lödning |
| Skyddsklass | IP40 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,25 mm² / AWG 24 |
| Kabelingång | 2,5-4,0 mm |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 70 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 61.15 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 60 V |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 1,5 A |
| Nedsmutsningsgrad | 1 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | skärmad |
| Sköldanslutning | Skärmpå höljet |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 7199ac1c-1f07-4e1c-a720-bab9285396a9 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Nedladdningar


