Beställning nr: 77 2527 0000 50705-0500
M12 Vinkelplugg, antal poler: 5, skärmad, fastgjuten på kabeln, IP68, UL 2238, CAN-Bus, PUR, violett, 1 x 2 x AWG 22 + 1 x 2 x AWG 24, 5 m
M12-A, Serie 763, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 2527 0000 50705-0500 |
| Kontakttyp | Vinkelplugg |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin vinklad |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 1 x 2 x AWG 22 / 1 x 2 x AWG 24 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 727.6 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 60 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Isoleringsmotstånd | ≥ 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
| Sköldanslutning | Skärm på stift 1 |
Material
Merless| Material kontakthus | PUR |
| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | ea058197-5eed-4231-adca-57a284bd871c |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Typ av kabel | CAN-Bus |
| Kabeldiameter | 7,2 mm |
| Tvärsnitt | 1 x 2 x AWG 22 + 1 x 2 x AWG 24 |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | Polyolefiner och skin-foamed PE |
| Tråduppbyggnad ledare | 19 x 0,16 mm / 19 x 0,13 mm |
| Kabelfärg | violett |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | 10 x Ø |
| Böjningscykler | 1 miljoner |
| Tillåten acceleration | max. 5 m/s² |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -20 °C / 80 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 80 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | ja |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60529:1991 (EN 60204-1:2018) |
| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- Skyddsklassspecifikationen gäller under förutsättning att de fyra monteringshålen är gjorda som blindhål.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 2527 0000 50705-0500
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 2527 0000 50705-0500
Nedladdning
RoHS
77 2527 0000 50705-0500
Nedladdning
China RoHS
77 2527 0000 50705-0500
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


