Beställning nr: 09 3112 86 04
M5 Flänsuttag, antal poler: 4, oskärmad, flätad kabel, IP67, M5x0,5, Bakre väggmontering
M5, Serie 707, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Det finns en nyare version av denna artikel
Direkt jämförelse gammal/ny version
76 8106 1117 00004-0200
M5 Flänsuttag, antal poler: 4, oskärmad, flätad kabel, IP67, UL 2238, M5x0,5, Bakre väggmontering
M5, Serie 707, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 3112 86 04 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-105 |
| Kodning | A-kodad |
| Enkeltrådens längd | 0,2 m (Standard 0,2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | flätad kabel |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,14 mm² / AWG 26 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 80 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 5.34 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 60 V |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 1,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 86f7e751-004b-477c-a665-7398af013cf9 |
Data om litzatrådar
Merless| Trådens struktur | |
| Tvärsnitt (mm²) | 4 x 0,14 mm² |
| Tvärsnitt (AWG) | 4 x AWG 26 |
| Tråddiameter | 1,1 mm |
| Trådfärger |
svart blå brun vit |
| Mantelmaterial | PVC |
| Trådmaterial | Cu (förtennad) |
| Trådstruktur | 18 x 0,10 mm |
| Elektriska egenskaper | |
| Märkspänning | 500 V |
| Märkimpulsspänning | 1200 V |
| Trådresistans | 135 Ω/Km (20°C) |
| Isolationsresistans | 20,0 MΩ/Km (20 °C) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturintervall för flyttning från/till (°C) | -5 °C / 70 °C |
| Temperaturintervall för fastsatt från/till (°C) | -30 °C / 70 °C |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 50 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 3112 86 04
Nedladdning
REACH
09 3112 86 04
Nedladdning
RoHS
09 3112 86 04
Nedladdning
China RoHS
09 3112 86 04
Nedladdning
EPLAN-data
09 3112 86 04
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



