Beställning nr: 77 3505 0000 20706-0500
M8 Kabelplugg, antal poler: 6, skärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, UL 2238, PVC, grå, 6 x 0,25 mm², 5 m
M8, Serie 718, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 3505 0000 20706-0500 |
| Kontakttyp | Kabelplugg |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-104 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,25 mm² / AWG 24 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 413.5 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 30 V |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 1,5 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
| Sköldanslutning | Skärm på skyddshylsa |
| Spänning | 650 V DC |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 75ecc7c7-5e43-4d41-9423-9e16689ea7ab |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 6,1 mm |
| Tvärsnitt | 6 x 0,25 mm² |
| Mantel material | PVC |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 32 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | grå |
| Elektriska egenskaper | |
| Driftspänning | ≤ 300 V |
| Ledarmotstånd | 78 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 10 x Ø |
| Böjningscykler | > 2 miljoner |
| Tillåten acceleration | 5 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m |
| Hastighet vertikalt | 2 m |
| Hastighet | 200 m/min |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 105 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 105 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 40 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 3505 0000 20706-0500
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 3505 0000 20706-0500
Nedladdning
RoHS
77 3505 0000 20706-0500
Nedladdning
China RoHS
77 3505 0000 20706-0500
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


