Beställning nr: 77 3505 0000 50704-0500
M8 Kabelplugg, antal poler: 4, skärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, UL 2238, PUR, svart, 4 x 0,34 mm², 5 m
M8, Serie 718, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 3505 0000 50704-0500 |
| Kontakttyp | Kabelplugg |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-104 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,34 mm² / AWG 22 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 256.35 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
| Sköldanslutning | Skärm på skyddshylsa |
| Spänning | 1000 V DC |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | ad2fdf26-6c35-494f-ba7c-bc77166264e8 |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 4,7 mm |
| Tvärsnitt | 4 x 0,34 mm² |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | PP9Y halogenfri |
| Tråduppbyggnad ledare | 42 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 60 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 10 x Ø |
| Böjningscykler | > 2 miljoner |
| Tillåten acceleration | 5 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m |
| Hastighet vertikalt | 5 m |
| Hastighet | 200 m/min |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -30 °C / 90 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -50 °C / 90 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | ja |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 40 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 3505 0000 50704-0500
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 3505 0000 50704-0500
Nedladdning
RoHS
77 3505 0000 50704-0500
Nedladdning
China RoHS
77 3505 0000 50704-0500
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


