Beställning nr: 79 3410 49 03
M8 Kabeluttag, antal poler: 3, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP65, PVC, svart, 3 x 0,25 mm², 10 m
M8, Serie 718, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 79 3410 49 03 |
| Kontakttyp | Kabeluttag |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-104 |
| Kabellängd | 10 m (Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Kopplingsmetod | snap-in |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP65 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,25 mm² / AWG 24 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 70 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 292.00 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 7d8ca743-3588-436f-9a04-ab9331677a02 |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 4,5 mm |
| Tvärsnitt | 3 x 0,25 mm² |
| Mantel material | PVC |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 32 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 79.5 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 10 x Ø |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 70 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -25 °C / 70 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 40 cNm).
