Beställning nr: 86 6119 1002 00003
M8 Flänsplugg, antal poler: 3, lödning, IP67/IP69K, M10x0,75, Bakre väggmontering, med lödkoppar
M8, Serie 718, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 86 6119 1002 00003 |
| Kontakttyp | Flänsplugg |
| Version | Panelmontering Anslutningar |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | lödning |
| Skyddsklass | IP67/IP69K |
| Anslutningens tvärsnitt | 0.14-0.34 mm² / AWG 22 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Vikt (gr) | 4.36 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 2 A (0,14 mm²)/4 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | II |
Material
Merless| Material kontakthus | CuZn (mässing, förnicklad) |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | SCIP-number not available |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 40 cNm). En momentnyckel för SW9 finns som tillbehör (best.nr. 07 0085 000).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 86 6119 1002 00003
Nedladdning
REACH
86 6119 1002 00003
Nedladdning
RoHS
86 6119 1002 00003
Nedladdning
China RoHS
86 6119 1002 00003
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CAD-data
STP-Data 86 6119 1002 00003
Nedladdning
CAD-data
Other formats
TraceParts




