Beställning nr: 86 6119 1100 00012
M8 Flänsplugg, antal poler: 12, oskärmad, THT, IP67/IP69K, UL 2238, M8x1,0, Bakre väggmontering, skruvbar framifrån
M8, Serie 718, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 86 6119 1100 00012 |
| Kontakttyp | Flänsplugg |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-104 |
| Kodning | C-kodad |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | THT |
| Skyddsklass | IP67/IP69K |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 3.92 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 32 V |
| Märkt impulsspänning | 500 V |
| Märkström | 1,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
| Spänning | 500 V DC |
Material
Merless| Material kontakthus | CuZn (mässing, förnicklad) |
| Material kontaktinsats | PUR svart |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | af90f72c-2843-4871-9ddf-a9ad1c1b5155 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 50 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 86 6119 1100 00012
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
86 6119 1100 00012
Nedladdning
RoHS
86 6119 1100 00012
Nedladdning
China RoHS
86 6119 1100 00012
Nedladdning
EPLAN-data
86 6119 1100 00012
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



