Beställning nr: 77 0670 0000 70505-0500
M12 Kabeluttag, antal poler: 4+PE, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP68, UL 2238, PUR, svart, 5 x 1,50 mm², 5 m
M12-K, Serie 824, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 0670 0000 70505-0500 |
| Kontakttyp | Kabeluttag |
| Kodning | K-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 1,50 mm² / AWG 16 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 90 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 944 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 630 V |
| Märkt impulsspänning | 6000 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PA |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | SCIP-number not available |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 9,1 mm |
| Tvärsnitt | 5 x 1,50 mm² |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | PP |
| Tråduppbyggnad ledare | 84 x 0,15 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 8 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | min. 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | min. 10 x Ø |
| Böjningscykler | > 4 miljoner |
| Tillåten acceleration | 10 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m/s² -> 5 m |
| Hastighet vertikalt | 5 m/s² -> 5 m |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -30 °C / 90 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -50 °C / 90 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | ja |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- När det gäller kabelanslutningar med en gängad metallring är det viktigt att säkerställa en anslutning till apparatanslutningens PE-skyddskontakt. Det är inte tillåtet att ansluta kablar mellan apparatanslutningar som inte är anslutna till PE-kontakten. Användaren måste se till att skyddsjordsledaren är kontinuerligt ansluten.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 0670 0000 70505-0500
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 0670 0000 70505-0500
Nedladdning
RoHS
77 0670 0000 70505-0500
Nedladdning
China RoHS
77 0670 0000 70505-0500
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


