Beställning nr: 79 2476 00 05
7/8" Adapter, antal poler: 4+FE, oskärmad, IP67
M12-L, Serie 823, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 79 2476 00 05 |
| Kontakttyp | Adapter |
| Version | Adapter |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 0.00 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 63 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | f53da3a7-b239-476b-b263-fec33fdca71a |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten rekommenderar vi att den gängade ringen dras åt med 1,5 Nm. En lämplig momentnyckel finns som tillbehör (beställningsnr 07 0082 000).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 79 2476 00 05
Nedladdning
REACH
79 2476 00 05
Nedladdning
RoHS
79 2476 00 05
Nedladdning
China RoHS
79 2476 00 05
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
CAD-data
STP-Data 79 2476 00 05
Nedladdning
CAD-data
Other formats
TraceParts



