Beställning nr: 76 4742 3136 00034-0200
M12 Flänsuttag, antal poler: 4, oskärmad, flätad kabel, IP68, UL 2238, PG 9, Bakre väggmontering
M12-S, Serie 814, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer |
76 4742 3136 00034-0200
Alternativt artikelnummer: 09 0692 321 04
|
| Observera |
Vänligen observera, att på grund av bytet från gamla till nya beställningsnummer kan det uppstå avvikelser i de tekniska specifikationerna. För detaljerade frågor om produkter, vänligen använd modulen ”Kontakt med kundtjänst” till höger på denna webbplats.
Mer |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Typ standard | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kodning | S-kodad |
| Enkeltrådens längd | 0,2 m (Standard 0,2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | flätad kabel |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 1,50 mm² / AWG 16 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 19.26 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 630 V |
| Märkt impulsspänning | 6000 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PA |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 15127cf1-9ab9-4565-9432-7c49a751e3d8 |
Data om litzatrådar
Merless| Trådens struktur | |
| Tvärsnitt (mm²) | 4 x 1,50 mm² |
| Tvärsnitt (AWG) | 4 x AWG 16 |
| Tråddiameter | 2,3 mm |
| Trådfärger |
gul/grön svart |
| Mantelmaterial | mPPE |
| Trådmaterial | Cu (förtennad) |
| Trådstruktur | 40 x 0,210 mm |
| Elektriska egenskaper | |
| Märkspänning | 1000 V |
| Märkimpulsspänning | 3000 V |
| Trådresistans | 14,6 Ω/Km (20°C) |
| Isolationsresistans | 20,0 MΩ/Km (20 °C) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturintervall för flyttning från/till (°C) | -10 °C / 105 °C |
| Temperaturintervall för fastsatt från/till (°C) | -40 °C / 105 °C |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- När det gäller kabelanslutningar med en gängad metallring är det viktigt att säkerställa en anslutning till apparatanslutningens PE-skyddskontakt. Det är inte tillåtet att ansluta kablar mellan apparatanslutningar som inte är anslutna till PE-kontakten. Användaren måste se till att skyddsjordsledaren är kontinuerligt ansluten.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 76 4742 3136 00034-0200
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
76 4742 3136 00034-0200
Nedladdning
RoHS
76 4742 3136 00034-0200
Nedladdning
China RoHS
76 4742 3136 00034-0200
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



