Beställning nr: 99 0694 500 04
M12 Flänsuttag, antal poler: 3+PE, oskärmad, skruvkläm, IP68, UL 2238, VDE, M20x1,5, Frammontering
M12-S, Serie 814, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 99 0694 500 04 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Typ standard | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kodning | S-kodad |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | skruvkläm |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | max. 1,50 mm² / AWG 16 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 20.50 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 630 V |
| Märkt impulsspänning | 6000 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PA |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 7d452b0c-c274-41c0-aee5-e833a6018871 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238, VDE |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-02 |
| ETIM 9.0 | EC002635 |
Trade-Compliance
Merless| Copper (9903.78.01) | 0.000221 kg |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- När det gäller kabelanslutningar med en gängad metallring är det viktigt att säkerställa en anslutning till apparatanslutningens PE-skyddskontakt. Det är inte tillåtet att ansluta kablar mellan apparatanslutningar som inte är anslutna till PE-kontakten. Användaren måste se till att skyddsjordsledaren är kontinuerligt ansluten.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 99 0694 500 04
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
Certifikat
VDE-certifikat
Nedladdning
REACH
99 0694 500 04
Nedladdning
RoHS
99 0694 500 04
Nedladdning
China RoHS
99 0694 500 04
Nedladdning
EPLAN-data
99 0694 500 04
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format




