Beställning nr: 76 4739 3015 00044-0200
M12 Flänsplugg, antal poler: 4, oskärmad, flätad kabel, IP68, UL 2238, M16x1,5, Bakre väggmontering
M12-T, Serie 813, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer |
76 4739 3015 00044-0200
Alternativt artikelnummer: 09 0631 320 04
|
| Observera |
Vänligen observera, att på grund av bytet från gamla till nya beställningsnummer kan det uppstå avvikelser i de tekniska specifikationerna. För detaljerade frågor om produkter, vänligen använd modulen ”Kontakt med kundtjänst” till höger på denna webbplats.
Mer |
| Kontakttyp | Flänsplugg |
| Typ standard | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kodning | T-kodad |
| Enkeltrådens längd | 0,2 m (Standard 0,2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | flätad kabel |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 1,50 mm² / AWG 16 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 19.74 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 63 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PA |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | ca7fa43f-2ce7-4822-b490-e846bd98788a |
Data om litzatrådar
Merless| Trådens struktur | |
| Tvärsnitt (mm²) | 4 x 1,50 mm² |
| Tvärsnitt (AWG) | 4 x AWG 16 |
| Tråddiameter | 2,5 mm |
| Trådfärger |
svart blå brun vit |
| Mantelmaterial | PVC |
| Trådmaterial | Cu (förtennad) |
| Trådstruktur | 41 x 0,203 mm |
| Elektriska egenskaper | |
| Märkspänning | 300 V |
| Märkimpulsspänning | 2500 V |
| Trådresistans | 13,3 Ω/Km (20°C) |
| Isolationsresistans | 100,0 Ω/Km (20 °C) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturintervall för flyttning från/till (°C) | -10 °C / 105 °C |
| Temperaturintervall för fastsatt från/till (°C) | -40 °C / 105 °C |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 76 4739 3015 00044-0200
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
76 4739 3015 00044-0200
Nedladdning
RoHS
76 4739 3015 00044-0200
Nedladdning
China RoHS
76 4739 3015 00044-0200
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



