Beställning nr: 99 4174 90 08
M16 Flänsuttag, antal poler: 8, kan skärmas, THR, IP67, M18x0,75, Bakre väggmontering
M16-X, Serie 415, Miniatyrkontakter
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 99 4174 90 08 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Kodning | X-kodad |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | THR |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 35.00 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 0,5 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | kan skärmas |
| Sköldanslutning | Skärmstift |
Material
Merless| Material kontakthus | pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 71eb941b-0202-4192-8ed7-c472456d57cb |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-02 |
| ETIM 9.0 | EC002635 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 99 4174 90 08
Nedladdning
REACH
99 4174 90 08
Nedladdning
RoHS
99 4174 90 08
Nedladdning
China RoHS
99 4174 90 08
Nedladdning
EPLAN-data
99 4174 90 08
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



