Beställning nr: 79 0231 50 04
RD24 Kabelplugg, antal poler: 3+PE, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, PVC, svart, 4 x 1,50 mm², 5 m
RD24, Serie 692, Power-kontakter
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 79 0231 50 04 |
| Kontakttyp | Kabelplugg |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 1,50 mm² / AWG 16 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 80 °C |
| Mekanisk livslängd | > 500 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 1263.95 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 400 V |
| Märkt impulsspänning | 6000 V |
| Märkström | 16,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA12 |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Ag (silver) |
| Kopplingsmaterial | CuZn (mässing) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | SCIP-number not available |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 8,6 mm |
| Tvärsnitt | 4 x 1,50 mm² |
| Mantel material | PVC |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 28 x 0,25 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 7,5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 15 x Ø |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 80 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -20 °C / 80 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- För att skydda mot oavsiktlig öppning av kontakten måste tråden mellan huset och kopplingshuvudet säkras med ett lämpligt cyanoakrylatlim vid användning i kretsar med spänningar som är farliga att röra vid. Detta gäller inte anslutningar som används i SELV- och PELV-kretsar enligt IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
