Beställning nr: 31 5237 300 520
Magnetventiluttag, antal poler: 2+2PE, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, PUR, svart, Krets Z20, med LED PNP, 3 m
Modell A, Serie 210, Automatiseringsteknik – Anslutningsdon för magnetventiler
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer |
31 5237 300 520
Alternativt artikelnummer: 31 1313 300 520
|
| Observera |
Vänligen observera, att på grund av bytet från gamla till nya beställningsnummer kan det uppstå avvikelser i de tekniska specifikationerna. För detaljerade frågor om produkter, vänligen använd modulen ”Kontakt med kundtjänst” till höger på denna webbplats.
Mer |
| Kontakttyp | Magnetventiluttag |
| Typ standard | DIN EN 175301-803 |
| Kabellängd | 3 m (Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Magnetventiluttag |
| Kopplingsmetod | Centralskruv |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,75 mm² / AWG 18 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 80 °C |
| Mekanisk livslängd | > 50 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 200 |
| Tullvarukod | 85444290 |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 24 V |
| Märkt impulsspänning | 4000 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Isoleringsmotstånd | ≥ 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
| Ledning | Z20 |
Material
Merless| Material kontakthus | PBT |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Sn (zink) |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | 65f34ed2-dec2-470d-a7c6-07954a6c3feb |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 6,0 mm |
| Mantel material | PUR |
| Tråduppbyggnad ledare | 3 x 0,75 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | ja |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
Nedladdningar
Datablad
Datablad 31 5237 300 520
Nedladdning
REACH
31 5237 300 520
Nedladdning
RoHS
31 5237 300 520
Nedladdning
China RoHS
31 5237 300 520
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



