Beställning nr: 43 1706 409 04
Apparatuttag, antal poler: 3+PE, 8,0-10,0 mm, oskärmad, skruvkläm, IP40 utan tätning, ESTI+, VDE, V0-material
Modell A, Serie 210, Automatiseringsteknik – Anslutningsdon för magnetventiler
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 43 1706 409 04 |
| Kontakttyp | Apparatuttag |
| Typ standard | DIN EN 175301-803 |
| Kopplingsmetod | Centralskruv |
| Kontakttermineringstyp | skruvkläm |
| Skyddsklass | IP40 utan tätning |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,34-1,50 mm² |
| Kabelingång | 8,0-10,0 mm |
| Temperaturområde från / till | -30 °C / 120 °C |
| Mekanisk livslängd | > 50 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 20.85 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | HU |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 250 V |
| Märkt impulsspänning | 4000 V |
| Märkström | 10,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA (UL94 V-0) |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | c0a215ea-3e97-4288-b437-050a3f0eac32 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | ESTI+, VDE |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".