Číslo položky: 09 5290 10 05
M12 Průchodka pro ovládací skříň, : 4+PE, stíněné, zásuvný, IP67, UL 2238, M12x1,0, Montáž na zadní stěnu
M12-K, Série 824, Automatizační technika - napětí a napájení
Obecné vlastnosti
víceméně| Díl č. | 09 5290 10 05 |
| Konstrukce konektoru | Průchodka pro ovládací skříň |
| Standard typu | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kódování | kódem K |
| Provedení | Pouzdro rozváděče |
| Uzamykací systém konektorů | šrouby |
| Ukončení | zásuvný |
| Stupeň ochrany 1 | IP67 |
| Rozsah teplot od/do | -40 °C / 85 °C |
| Mechanický provoz | > 100 cyklů páření |
| Hmotnost (gr) | 40.06 |
| Číslo celního sazebníku | 85369010 |
| Země původu | DE |
Elektrické parametry
víceméně| Jmenovité napětí | 630 V (600 V UL) |
| Jmenovité impulzní napětí | 6000 V |
| Jmenovitý proud | 12,0 A |
| Stupeň znečištění | 3 |
| Kategorie přepětí | II |
| Skupina materiálů | II |
| Soulad s EMV | stíněné |
Materiál
víceméně| Materiál pouzdra | CuZn (Mosaz poniklovaná) |
| Materiál kontaktního tělesa | PA černá |
| Materiál kontaktu | CuZn (mosaz) |
| Pokovení kontaktů | Au (zlato) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP číslo | ff566f35-f807-4851-ba64-e290dc0c42d0 |
Autorizace/schválení
víceméně| Schválení | UL 2238 |
Klasifikace
víceméně| ETIM 9.0 | EC003569 |
Prohlášení o shodě
víceméně| Směrnice o nízkém napětí | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Bezpečnostní upozornění
- The connector must not be plugged or unplugged under load. Non-observance and improper use can result in personal injury.
- The connectors have been developed for applications in plant engineering, control and electrical equipment construction. The user is responsible for checking whether the connectors can also be used in other areas of application.
- Connectors which are used in circuits with voltages dangerous to the touch may only be installed and used by, or under the supervision of, persons with electrical engineering training, taking into account the applicable regulations and standards.
- The user must take suitable safety precautions to ensure that the connector cannot be accidentally disconnected.
- Plug connectors with enclosure protection IP67 and IP68 are not suitable for use under water. When used outdoors, the plug connectors must be protected separately against corrosion. For further information on the IP protection classes, please refer to the "Technical Information" download centre.
- Please observe the pollution degree and the overvoltage category. For further information, please refer to the download center "Technical Information".
- To lock the cable connector with the device connector, the threaded ring is tightened "hand-tight" (approx. 60 cNm).
- In the case of cable connectors with a metal threaded ring, it is imperative to ensure a connection with the PE protective contact of the appliance connector. Connecting cables between appliance connectors that are not connected to the PE contact are not permitted. The user must ensure a continuous connection of the protective earth conductor.
Stahování
Datový list
Datový list 09 5290 10 05
stáhnout
Certifikát
Certifikát UL
stáhnout
REACH
09 5290 10 05
stáhnout
RoHS
09 5290 10 05
stáhnout
China RoHS
09 5290 10 05
stáhnout
Prohlášení o shodě
Směrnice o nízkém napětí
stáhnout
Prohlášení o shodě UKCA
Elektrické zařízení
stáhnout
EPLAN数据
09 5290 10 05
stáhnout
Ověření pro stažení
Pro pokračování stažení CAD dokončete prosím ověření.
Soubory CAD
Vyberte požadovaný formát




