Číslo položky: 99 0700 29 05
M12 Kabelová box, : 4+PE, 8,0-13,0 mm, nestíněný, šroubovací svorka, IP67, UL 2238
M12-K, Série 824, Automatizační technika - napětí a napájení
Obecné vlastnosti
víceméně| Díl č. | 99 0700 29 05 |
| Konstrukce konektoru | Kabelová box |
| Standard typu | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kódování | kódem K |
| Provedení | Konektory zásuvka přímý |
| Uzamykací systém konektorů | šrouby |
| Ukončení | šroubovací svorka |
| Stupeň ochrany 1 | IP67 |
| Průřez přípojky | max. 1,50 mm² s koncovkou drátu / max. 2,50 mm² bez koncovky drátu / AWG 16 s koncovkou drátu / AWG 14 bez koncovky drátu |
| Kabelová zásuvka | 8,0-13,0 mm |
| Rozsah teplot od/do | -40 °C / 85 °C |
| Mechanický provoz | > 100 cyklů páření |
| Hmotnost (gr) | 49.01 |
| Číslo celního sazebníku | 85369010 |
| Země původu | DE |
Elektrické parametry
víceméně| Jmenovité napětí | 630 V |
| Jmenovité impulzní napětí | 6000 V |
| Jmenovitý proud | 12,0 A |
| Izolační odpor | > 1010 Ω |
| Stupeň znečištění | 3 |
| Kategorie přepětí | III |
| Skupina materiálů | I |
| Soulad s EMV | nestíněný |
Materiál
víceméně| Materiál pouzdra | PA |
| Materiál kontaktního tělesa | PA (UL94 V-0) |
| Materiál kontaktu | CuZn (mosaz) |
| Pokovení kontaktů | Au (zlato) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP číslo | 598e11bc-aa3b-43b2-9bf7-7ef535317e2c |
Autorizace/schválení
víceméně| Schválení | UL 2238 |
Klasifikace
víceméně| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-02 |
| ETIM 9.0 | EC002635 |
Prohlášení o shodě
víceméně| Směrnice o nízkém napětí | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Bezpečnostní upozornění
- The connector must not be plugged or unplugged under load. Non-observance and improper use can result in personal injury.
- The connectors have been developed for applications in plant engineering, control and electrical equipment construction. The user is responsible for checking whether the connectors can also be used in other areas of application.
- To protect against unintentional opening of the connector, the thread between the housing and the connector head must be secured with a suitable cyanoacrylate adhesive when used in circuits with voltages dangerous to the touch. This does not apply to connectors used in SELV and PELV circuits according to IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Connectors which are used in circuits with voltages dangerous to the touch may only be installed and used by, or under the supervision of, persons with electrical engineering training, taking into account the applicable regulations and standards.
- The user must take suitable safety precautions to ensure that the connector cannot be accidentally disconnected.
- Plug connectors with enclosure protection IP67 and IP68 are not suitable for use under water. When used outdoors, the plug connectors must be protected separately against corrosion. For further information on the IP protection classes, please refer to the "Technical Information" download centre.
- Please observe the pollution degree and the overvoltage category. For further information, please refer to the download center "Technical Information".
- To lock the cable connector with the device connector, the threaded ring is tightened "hand-tight" (approx. 60 cNm).
- In the case of cable connectors with a metal threaded ring, it is imperative to ensure a connection with the PE protective contact of the appliance connector. Connecting cables between appliance connectors that are not connected to the PE contact are not permitted. The user must ensure a continuous connection of the protective earth conductor.
Stahování
Datový list
Datový list 99 0700 29 05
stáhnout
Certifikát
Certifikát UL
stáhnout
REACH
99 0700 29 05
stáhnout
RoHS
99 0700 29 05
stáhnout
China RoHS
99 0700 29 05
stáhnout
Prohlášení o shodě
Směrnice o nízkém napětí
stáhnout
Prohlášení o shodě UKCA
Elektrické zařízení
stáhnout
Ověření pro stažení
Pro pokračování stažení CAD dokončete prosím ověření.
Soubory CAD
Vyberte požadovaný formát



