Číslo položky: 43 1706 409 04
Zásuvka zařízení, : 3+PE, 8,0-10,0 mm, nestíněný, šroubovací svorka, IP40 bez těsnění, ESTI+, VDE, materiálu V0
Druh A, Série 210, Automatizační technika - Konektory elektromagnetických ventilů
Obecné vlastnosti
víceméně| Díl č. | 43 1706 409 04 |
| Konstrukce konektoru | Zásuvka zařízení |
| Standard typu | DIN EN 175301-803 |
| Uzamykací systém konektorů | Centrální šroub |
| Ukončení | šroubovací svorka |
| Stupeň ochrany 1 | IP40 bez těsnění |
| Průřez přípojky | 0,34-1,50 mm² |
| Kabelová zásuvka | 8,0-10,0 mm |
| Rozsah teplot od/do | -30 °C / 120 °C |
| Mechanický provoz | > 50 cyklů páření |
| Hmotnost (gr) | 20.85 |
| Číslo celního sazebníku | 85369010 |
| Země původu | HU |
Elektrické parametry
víceméně| Jmenovité napětí | 250 V |
| Jmenovité impulzní napětí | 4000 V |
| Jmenovitý proud | 10,0 A |
| Stupeň znečištění | 3 |
| Kategorie přepětí | III |
| Skupina materiálů | III |
| Soulad s EMV | nestíněný |
Materiál
víceméně| Materiál kontaktního tělesa | PA (UL94 V-0) |
| Materiál kontaktu | CuSn (bronz) |
| Pokovení kontaktů | Au (zlato) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP číslo | c0a215ea-3e97-4288-b437-050a3f0eac32 |
Autorizace/schválení
víceméně| Schválení | ESTI+, VDE |
Bezpečnostní upozornění
- The connector must not be plugged or unplugged under load. Non-observance and improper use can result in personal injury.
- The connectors have been developed for applications in plant engineering, control and electrical equipment construction. The user is responsible for checking whether the connectors can also be used in other areas of application.
- Connectors which are used in circuits with voltages dangerous to the touch may only be installed and used by, or under the supervision of, persons with electrical engineering training, taking into account the applicable regulations and standards.
- The user must take suitable safety precautions to ensure that the connector cannot be accidentally disconnected.
- Plug connectors with enclosure protection IP67 and IP68 are not suitable for use under water. When used outdoors, the plug connectors must be protected separately against corrosion. For further information on the IP protection classes, please refer to the "Technical Information" download centre.
- Please observe the pollution degree and the overvoltage category. For further information, please refer to the download center "Technical Information".