Part no.: 09 6313 000 09
B23 Male panel mount connector, Contacts: 9 (4+PE + 4), THT, IP65/IP67, Rear mounting, ENP: Power pin / Data socket
B23, series 523, Power Connectors
General features
Moreless| Part no. | 09 6313 000 09 |
| Connector design | Male panel mount connector |
| Type standard | DIN EN IEC 61076-2-118 |
| Version | Connector pin straight |
| Connector locking system | Bayonet |
| Termination | THT |
| Degree of protection | IP65/IP67 |
| Temperature range from/to | -30 °C / 85 °C |
| Mechanical operation | > 100 Mating cycles |
| Weight (g) | 82.69 |
| Customs tariff number | 85366990 |
Electrical parameters
Moreless| Rated voltage | Power: 630 V, Data: 50 V |
| Rated impulse voltage | Power: 1500 V, Data: 800 V |
| Rated current | 26 A Power / 4 A Data |
| Pollution degree | 2 |
Material
Moreless| Housing material | Zinc die-cast nickel-plated |
| Contact body material | PA |
| Contact material | CuZn (brass lead-free) |
| Contact plating | Au (gold) |
| Locking material | Zinc die-cast nickel-plated |
| REACH SVHC |
NK (Nicht klassifiziert) |
| SCIP number | SCIP-number not available |
Declarations of conformity
Moreless| Low Voltage Directive | EN 60529:1991 | EN 60204-1:2018 |
Downloads
Data sheet
Data sheet 09 6313 000 09
download
REACH
09 6313 000 09
download
RoHS
09 6313 000 09
download
China RoHS
09 6313 000 09
download
Declaration of conformity
Low Voltage Directive
download
UKCA declaration of conformity
Electrical Equipment
download
CAD files
STP-Data 09 6313 000 09
download
CAD files
Other formats
TraceParts




