Číslo položky: 79 0231 50 04
RD24 Zástrčka kabelu, : 3+PE, nestíněný, vylisované na kabelu, IP67, PVC, černá, 4 x 1,50 mm², 5 m
RD24, Série 692, Power Konektory
Obecné vlastnosti
víceméně| Díl č. | 79 0231 50 04 |
| Konstrukce konektoru | Zástrčka kabelu |
| Délka kabelu | 5 m (Standard 2 m a 5 m. Další délky jsou k dispozici na vyžádání). |
| Uzamykací systém konektorů | šrouby |
| Ukončení | vylisované na kabelu |
| Stupeň ochrany 1 | IP67 |
| Průřez přípojky | 1,50 mm² / AWG 16 |
| Rozsah teplot od/do | -25 °C / 80 °C |
| Mechanický provoz | > 500 cyklů páření |
| Hmotnost (gr) | 1263.95 |
| Číslo celního sazebníku | 85444290 |
| Země původu | DE |
Elektrické parametry
víceméně| Jmenovité napětí | 400 V |
| Jmenovité impulzní napětí | 6000 V |
| Jmenovitý proud | 16,0 A |
| Stupeň znečištění | 3 |
| Kategorie přepětí | III |
| Skupina materiálů | III |
| Soulad s EMV | nestíněný |
Materiál
víceméně| Materiál kontaktního tělesa | PA12 |
| Materiál kontaktu | CuZn (mosaz) |
| Pokovení kontaktů | Ag (stříbro) |
| Uzamykací materiál | CuZn (mosaz) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP číslo | SCIP-number not available |
Údaje o kabelu
víceméně| Struktura kabelu | |
| Průměr kabelu | 8,6 mm |
| Průřez | 4 x 1,50 mm² |
| Typ pláště kabelu | PVC |
| Izolace jednoho vodiče | PVC |
| Struktura s jedním vedením | 28 x 0,25 mm |
| Barva kabelu | černá |
| Mechanické vlastnosti | |
| Poloměr ohybu kabelu pevný | ≥ 7,5 x Ø |
| Poloměr ohybu kabelu pohyblivý | ≥ 15 x Ø |
| Tepelné vlastnosti | |
| Teplotní rozsah kabelu v pohybu od/do | -5 °C / 80 °C |
| Pevný kabel s teplotním rozsahem od/do | -20 °C / 80 °C |
| Další funkce | |
| Bez halogenů | ne |
Klasifikace
víceméně| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
Bezpečnostní upozornění
- The connector must not be plugged or unplugged under load. Non-observance and improper use can result in personal injury.
- The connectors have been developed for applications in plant engineering, control and electrical equipment construction. The user is responsible for checking whether the connectors can also be used in other areas of application.
- To protect against unintentional opening of the connector, the thread between the housing and the connector head must be secured with a suitable cyanoacrylate adhesive when used in circuits with voltages dangerous to the touch. This does not apply to connectors used in SELV and PELV circuits according to IEC 61140 (EN 61140, VDE 0140-1).
- Connectors which are used in circuits with voltages dangerous to the touch may only be installed and used by, or under the supervision of, persons with electrical engineering training, taking into account the applicable regulations and standards.
- The user must take suitable safety precautions to ensure that the connector cannot be accidentally disconnected.
- Please observe the pollution degree and the overvoltage category. For further information, please refer to the download center "Technical Information".
