Beställning nr: 09 5288 00 08
M12 Bussning för kontrollskåp, uttag - RJ45 vinklad, antal poler: 8, skärmad, stickbar, IP67, UL, Bakre väggmontering
M12-X, Serie 825, Automatiseringsteknik – dataöverföring
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 5288 00 08 |
| Kontakttyp | Bussning för kontrollskåp, uttag - RJ45 vinklad |
| Kodning | X-kodad |
| Version | Bussning för kontrollskåp |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | stickbar |
| Skyddsklass |
IP67 IP20 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 30.88 |
| Tullvarukod | 85369010 |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 0,5 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överföringshastighet | CAT 6A |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | III |
| EMC godkänd | skärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | Mässing förnicklad / pressgjutgods zink förnicklat |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 9dcb8098-9cab-4392-b996-e800dce334d0 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 5288 00 08
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
09 5288 00 08
Nedladdning
RoHS
09 5288 00 08
Nedladdning
China RoHS
09 5288 00 08
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
EPLAN-data
09 5288 00 08
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


