Beställning nr: 77 4506 4506 90708-0500
M12 Anslutningskabel 2 kabeluttag, antal poler: 8, skärmad, fastgjuten på kabeln, IP67, M12x1,0, E-beam X-FRNCL/LSNH, blå, 5 m
M12-X, Serie 876, Automatiseringsteknik – dataöverföring
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 4506 4506 90708-0500 |
| Kontakttyp | Anslutningskabel 2 kabeluttag |
| Kodning | X-kodad |
| Kabellängd | 5 m |
| Version | Anslutningskabel |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67 |
| Anslutningens tvärsnitt | AWG 24/19 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 614 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 50 V (AC) / 60 V (DC) |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 0,5 A |
| Isoleringsmotstånd | > 108 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överföringshastighet | CAT 7 |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | pressgjutgods zink förnicklat |
| Material kontaktinsats | Polymid |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | ad3681d3-63b2-4b0a-831f-1954a6e7325e |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 8,1 mm |
| Mantel material | E-beam X-FRNCL/LSNH |
| Kabelfärg | blå |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -40 °C / 90 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 90 °C |
| Andra egenskaper | |
| Flamskydd |
IEC 60332-1-2 IEC 60332-3-25 cat D |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Norms and regulations | DIN EN 61373 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 4506 4506 90708-0500
Nedladdning
REACH
77 4506 4506 90708-0500
Nedladdning
RoHS
77 4506 4506 90708-0500
Nedladdning
China RoHS
77 4506 4506 90708-0500
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


