Beställning nr: 09 5280 00 03
M12/M8 Adapter, antal poler: 3, oskärmad, stickbar, IP67
Serie 765, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 5280 00 03 |
| Kontakttyp | Adapter |
| Typ standard |
DIN EN 61076-2-104 DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Version | Adapter |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | stickbar |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 7.56 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 60 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | Macromelt |
| Material kontaktinsats | PA/PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 8de10988-003b-4e18-983c-59641d7acaca |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60204-1:2018 | EN 60529:1991 |
| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 5280 00 03
Nedladdning
REACH
09 5280 00 03
Nedladdning
RoHS
09 5280 00 03
Nedladdning
China RoHS
09 5280 00 03
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


