Beställning nr: 09 5241 00 05
M12 Bussning för kontrollskåp, antal poler: 5, skärmad, stickbar, IP67, M12x1,0
Serie 765, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Det finns en nyare version av denna artikel
Direkt jämförelse gammal/ny version
09 5241 10 05
M12 Bussning för kontrollskåp, antal poler: 5, skärmad, stickbar, IP67, UL 2238, M12x1,0, Bakre väggmontering
Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 5241 00 05 |
| Kontakttyp | Bussning för kontrollskåp |
| Kodning | A-kodad |
| Version | Bussning för kontrollskåp |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | stickbar |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 63.19 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 60 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
| Sköldanslutning | Skärmpå höljet |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 1f428ce1-5c14-4649-97ef-1ff6167df283 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60204-1:2018 | EN 60529:1991 |
| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 5241 00 05
Nedladdning
REACH
09 5241 00 05
Nedladdning
RoHS
09 5241 00 05
Nedladdning
China RoHS
09 5241 00 05
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format




