Beställning nr: 77 3727 0000 20912-0500
M12 Vinkelplugg, antal poler: 12, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP67/IP69K, UL 2238, Ecolab, PVC, grå, 12 x 0,25 mm², Rostfritt stål, 5 m
M12-A, Serie 763, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 3727 0000 20912-0500 |
| Kontakttyp | Vinkelplugg |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Standard 2 m och 5 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin vinklad |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67/IP69K |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,25 mm² / AWG 24 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 105 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 517.9 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 30 V |
| Märkt impulsspänning | 800 V |
| Märkström | 1,5 A |
| Isoleringsmotstånd | ≥ 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PP |
| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Rostfritt stål |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | d2145ce7-bd97-42b7-9028-253f336d9a5c |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 6,6 mm |
| Tvärsnitt | 12 x 0,25 mm² |
| Mantel material | PVC |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 32 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | grå |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 75 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 10 x Ø |
| Böjningscykler | > 2 miljoner |
| Tillåten acceleration | max. 5 m/s² + 1 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m/s² -> 5 m |
| Hastighet vertikalt | 5 m/s² -> 2 m |
| Hastighet | ≤ 200 m/min (5 m horisontellt avstånd) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 105 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 105 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238, Ecolab |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- Skyddsklassspecifikationen gäller under förutsättning att de fyra monteringshålen är gjorda som blindhål.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 3727 0000 20912-0500
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
77 3727 0000 20912-0500
Nedladdning
RoHS
77 3727 0000 20912-0500
Nedladdning
China RoHS
77 3727 0000 20912-0500
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


