Beställning nr: 77 3730 3729 40403-0200
M12 Anslutningskabel kabelplugg - kabeluttag, antal poler: 3, oskärmad, fastgjuten på kabeln, IP67/IP69K, Ecolab, FDA kompatibel, Speciell TPE, grå, 3 x 0,34 mm², Livsmedelsindustrin, Rostfritt stål, 2 m
M12-A, Serie 763, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 77 3730 3729 40403-0200 |
| Kontakttyp | Anslutningskabel kabelplugg - kabeluttag |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 2 m (Standard 1 m och 2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran) |
| Version | Anslutningskabel |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP67/IP69K |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,34 mm² / AWG 22 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 105 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 108.8 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 250 V |
| Märkt impulsspänning | 2500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Isoleringsmotstånd | ≥ 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | II |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | PP |
| Material kontaktinsats | PP |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Rostfritt stål |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | SCIP-number not available |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 4,5 mm |
| Tvärsnitt | 3 x 0,34 mm² |
| Mantel material | Speciell TPE |
| Isolering ledare | PVC |
| Tråduppbyggnad ledare | 42 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | grå |
| Mekaniska egenskaper | |
| böjradie kabel fast installation | ≥ 5 x Ø |
| böjradie kabel rörlig installation | ≥ 10 x Ø |
| Böjningscykler | 2 miljoner |
| Tillåten acceleration | 5 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m |
| Hastighet vertikalt | 2 m |
| Hastighet | ≤ 200 m/min (5 m horisontellt avstånd) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -5 °C / 105 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -40 °C / 105 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | nej |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | Ecolab, FDA kompatibel |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-06-03-11 |
| ETIM 9.0 | EC002638 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60529:1991 (EN 60204-1:2018) |
| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- Skyddsklassspecifikationen gäller under förutsättning att de fyra monteringshålen är gjorda som blindhål.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 77 3730 3729 40403-0200
Nedladdning
REACH
77 3730 3729 40403-0200
Nedladdning
RoHS
77 3730 3729 40403-0200
Nedladdning
China RoHS
77 3730 3729 40403-0200
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


