Beställning nr: 09 2451 320 05
7/8" Flänsplugg, antal poler: 4+PE, oskärmad, flätad kabel, IP68, UL 2238, VDE, M20x1,5, Frammontering
7/8", Serie 820, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 09 2451 320 05 |
| Kontakttyp | Flänsplugg |
| Enkeltrådens längd | 0,2 m (Standard 0,2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon pin rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | flätad kabel |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,75 mm² / AWG 18 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 46.97 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 300 V (600 V UL) |
| Märkt impulsspänning | 4000 V |
| Märkström | 6,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | pressgjutgods zink förnicklat |
| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | eb6950ed-521e-4fa9-acb9-c1c329f7ebc4 |
Data om litzatrådar
Merless| Trådens struktur | |
| Tvärsnitt (mm²) | 5 x 0,14 mm² |
| Tvärsnitt (AWG) | 5 x AWG 18 |
| Tråddiameter | 2,9 mm |
| Trådfärger |
gul/grön brun blå vit svart |
| Mantelmaterial | PVC |
| Trådmaterial | Cu (förtennad) |
| Trådstruktur | 28 x 0,20 mm |
| Elektriska egenskaper | |
| Märkspänning | 600 V |
| Märkimpulsspänning | 6000 V |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturintervall för flyttning från/till (°C) | -5 °C / 105 °C |
| Temperaturintervall för fastsatt från/till (°C) | -30 °C / 105 °C |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238, VDE |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-09 |
| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten rekommenderar vi att den gängade ringen dras åt med 1,5 Nm. En lämplig momentnyckel finns som tillbehör (beställningsnr 07 0082 000).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 09 2451 320 05
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
Certifikat
VDE-certifikat
Nedladdning
REACH
09 2451 320 05
Nedladdning
RoHS
09 2451 320 05
Nedladdning
China RoHS
09 2451 320 05
Nedladdning
EPLAN-data
09 2451 320 05
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


