Beställning nr: 76 0246 0134 00065-0200
M12 Flänsuttag, antal poler: 4+PE, oskärmad, flätad kabel, IP68, M16x1,5, Frammontering, UL 2237 under förberedelse
M12-K, Serie 824, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer |
76 0246 0134 00065-0200
Alternativt artikelnummer: 09 0702 37 05
|
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Kodning | K-kodad |
| Enkeltrådens längd | 0,2 m (Standard 0,2 m. Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | flätad kabel |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 2,50 mm² / AWG 14 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 41.97 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 630 V |
| Märkt impulsspänning | 6000 V |
| Märkström | 12,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | pressgjutgods zink förnicklat |
| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | SCIP-number not available |
Data om litzatrådar
Merless| Trådens struktur | |
| Tvärsnitt (mm²) | 5 x 2,50 mm² |
| Tvärsnitt (AWG) | 5 x AWG 14 |
| Tråddiameter | 2,8 mm |
| Trådfärger |
gul/grön svart |
| Mantelmaterial | mPPE |
| Trådmaterial | Cu (förtennad) |
| Trådstruktur | 41 x 0,254 mm |
| Elektriska egenskaper | |
| Märkspänning | 1000 V |
| Märkimpulsspänning | 3000 V |
| Trådresistans | 8,96 Ω/Km (20°C) |
| Isolationsresistans | 20,0 MΩ/Km (20 °C) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturintervall för flyttning från/till (°C) | -10 °C / 105 °C |
| Temperaturintervall för fastsatt från/till (°C) | -40 °C / 105 °C |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC003569 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
- När det gäller kabelanslutningar med en gängad metallring är det viktigt att säkerställa en anslutning till apparatanslutningens PE-skyddskontakt. Det är inte tillåtet att ansluta kablar mellan apparatanslutningar som inte är anslutna till PE-kontakten. Användaren måste se till att skyddsjordsledaren är kontinuerligt ansluten.
Nedladdningar
Datablad
Datablad 76 0246 0134 00065-0200
Nedladdning
REACH
76 0246 0134 00065-0200
Nedladdning
RoHS
76 0246 0134 00065-0200
Nedladdning
China RoHS
76 0246 0134 00065-0200
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format


