Beställning nr: 99 0642 20 05
M12 Flänsuttag, antal poler: 4+FE, oskärmad, THR, IP67, UL 2238, M16x1,5, Frammontering
M12-L, Serie 823, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 99 0642 20 05 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Typ standard | DIN EN IEC 61076-2-111:2018-10;VDE 0687-76-2-111:2018-10 |
| Kodning | L-kodad |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | M12x1 |
| Kontakttermineringstyp | THR |
| Skyddsklass | IP67 |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 105 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 15.08 |
| Tullvarukod | 85369010 |
| Ursprungsland | DE |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 63 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 16,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontakthus | pressgjutgods zink förnicklat |
| Material kontaktinsats | PA (UL94 V-0) |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | 10359863-cc38-4105-96c7-d9c0e71c2a56 |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
Klassificeringar
Merless| eCl@ss 11.1 | 27-44-01-02 |
| ETIM 9.0 | EC002635 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 99 0642 20 05
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
99 0642 20 05
Nedladdning
RoHS
99 0642 20 05
Nedladdning
China RoHS
99 0642 20 05
Nedladdning
EPLAN-data
99 0642 20 05
Nedladdning
Verifiera för nedladdning
Slutför verifieringen för att fortsätta med CAD-nedladdningen.
CAD-data
Välj önskat format



