Beställning nr: 86 0244 0000 00044
M12 Flänsuttag, antal poler: 4, oskärmad, THR, IP68, UL 2238, M16x1,5, Frammontering
M12-L, Serie 823, Automatiseringsteknik - spänningsförsörjning och strömförsörjning
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 86 0244 0000 00044 |
| Kontakttyp | Flänsuttag |
| Kodning | L-kodad |
| Version | Anslutningsdon bussning rakt |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | THR |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | max. 1,50 mm² med hylsa / max. 2,50 mm² utan hylsa / AWG 16 med hylsa / AWG 14 utan hylsa |
| Temperaturområde från / till | -40 °C / 105 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 10.74 |
| Tullvarukod | 85369010 |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 63 V |
| Märkt impulsspänning | 1500 V |
| Märkström | 16,0 A |
| Isoleringsmotstånd | > 1010 Ω |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Överspänningskategori | III |
| Isolationsgrupp | I |
| EMC godkänd | oskärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PA |
| Material kontaktelement | CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
CAS 7439-92-1 (Lead) |
| SCIP nummer | ec33be88-f1a7-46be-8f29-b8ea961f0e7d |
Autorizzazione / approvazioni
Merless| Godkännanden | UL 2238 |
CE-försäkran om överensstämmelse
Merless| Lågspänningsdirektivet | EN 60204-1:2018 | EN 60529:1991 |
| RoHS-direktivet | EN IEC 63000:2018 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
Nedladdningar
Datablad
Datablad 86 0244 0000 00044
Nedladdning
Certifikat
UL-certifikat
Nedladdning
REACH
86 0244 0000 00044
Nedladdning
RoHS
86 0244 0000 00044
Nedladdning
China RoHS
86 0244 0000 00044
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
Lågspänningsdirektivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
Elektrisk utrustning
Nedladdning
CE Försäkran om överensstämmelse
RoHS-direktivet
Nedladdning
UKCA Försäkran om överensstämmelse
UK-RoHS
Nedladdning
CAD-data
STP-Data 86 0244 0000 00044
Nedladdning
CAD-data
Other formats
TraceParts



