Beställning nr: 79 5068 50 08
M12 Kabelplugg – kabeluttag, antal poler: 8, skärmad, fastgjuten på kabeln, IP68, PUR, svart, 7 x 0,25 mm², 5 m
M12-A, Serie 765, Automatiseringsteknik – sensorer och ställdon
Allmänna värden
Merless| Artikelnummer | 79 5068 50 08 |
| Kontakttyp | Kabelplugg – kabeluttag |
| Typ standard | DIN EN 61076-2-101 |
| Kodning | A-kodad |
| Kabellängd | 5 m (Andra längder finns tillgängliga på begäran). |
| Kopplingsmetod | skruvning |
| Kontakttermineringstyp | fastgjuten på kabeln |
| Skyddsklass | IP68 |
| Anslutningens tvärsnitt | 0,25 mm² / AWG 24 |
| Temperaturområde från / till | -25 °C / 85 °C |
| Mekanisk livslängd | > 100 anslutningscykler |
| Vikt (gr) | 288.00 |
| Tullvarukod | 85444290 |
| Ursprungsland | HU |
Elektriska värden
Merless| Märkspänning | 250 V |
| Märkt impulsspänning | 2500 V |
| Märkström | 4,0 A |
| Nedsmutsningsgrad | 3 |
| Isolationsgrupp | II |
| EMC godkänd | skärmad |
Material
Merless| Material kontaktinsats | PUR |
| Material kontaktelement | CuZn (mässing) / CuSn (brons) |
| Plätering kontaktelement | Au (guld) |
| Kopplingsmaterial | Pressgjutgods zink förnicklat |
| REACH SVHC |
None (No pollutants) |
| SCIP nummer | 6d8f9b62-531b-43ab-b265-cfc18f474cf2 |
Kabeldata
Merless| Kabelns struktur | |
| Kabeldiameter | 6,0 mm |
| Tvärsnitt | 7 x 0,25 mm² |
| Mantel material | PUR |
| Isolering ledare | PP9Y halogenfri |
| Tråduppbyggnad ledare | 32 x 0,10 mm |
| Kabelfärg | svart |
| Elektriska egenskaper | |
| Ledarmotstånd | 79 Ω/Km (20°C) |
| Mekaniska egenskaper | |
| Böjningscykler | > 2 miljoner |
| Tillåten acceleration | 5 m/s² |
| Hastighet horisontellt | 5 m/s² -> 5 m |
| Hastighet vertikalt | 5 m/s² -> 2 m |
| Hastighet | ≤ 200 m/min (5 m horisontellt avstånd) |
| Termiska egenskaper | |
| Temperaturområde rörlig kabeln från / till | -25 °C / 80 °C |
| Temperaturområde fast kabel från / till | -50 °C / 80 °C |
| Andra egenskaper | |
| Halogenfri | ja |
Klassificeringar
Merless| ETIM 9.0 | EC002638 |
Säkerhetsmeddelanden
- Anslutningen får inte sättas in eller kopplas bort under belastning. Bristande efterlevnad och felaktig användning kan leda till personskada.
- Anslutningarna har utvecklats för tillämpningsområden inom anläggning, styrning och konstruktion av elektriska enheter. Det är användarens ansvar att kontrollera om anslutningarna också kan användas inom andra användningsområden.
- Kontaktdon som används i kretsar med farliga kontaktspänningar får endast installeras och användas av eller under övervakning av personer som har utbildats i elektroteknik, med hänsyn till tillämpliga bestämmelser och standarder.
- Användaren måste vidta lämpliga säkerhetsåtgärder så att kontakten inte kan kopplas bort av misstag.
- Kontaktdon med skyddsklass IP67 och IP68 är inte lämpliga för användning under vatten. Vid användning utomhus måste kontakterna skyddas separat mot korrosion. Mer information om klasserna för IP-skydd finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- Observera graden av föroreningar och överspänningskategorin. Mer information finns i nedladdningscentret "Teknisk information".
- För att låsa kabelkontakten med enhetskontakten dras den gängade ringen "handtätt" (ca 60 cNm).
